|| BankoMac.Forum.St ||Sanal Alemin En KRAL iddaa Sitesi
[img]http://www.tekplatform.com/images/uyeol.gif/img]

LUTFEN FORUM SITEMIZE UYELIM 30 SN SURMEMEKTEDR.. SADECE DESTEK OLMAK ICIN BIZE UYE OLUNUZ ...
[img]http://www.tekplatform.com/images/uyeol.gif/img]

LUTFEN FORUM SITEMIZE UYELIM 30 SN SURMEMEKTEDR.. SADECE DESTEK OLMAK ICIN BIZE UYE OLUNUZ ...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sanal Alemin en kral iddaa Sitesi

HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

Eğitimde devrim

Go down 
AuthorMessage
berke1903
Moderatör
Moderatör
berke1903

Tuttugunuz Takım Tuttugunuz Takım : Beşiktaş
Mesaj Sayım Mesaj Sayım : 37
Yaşım Yaşım : 31
Nerelisin Nerelisin : Bartın
Lakap Lakap : James Bond
Rep Gücü Rep Gücü : 105

Eğitimde devrim  Empty
PostSubject: Eğitimde devrim     Eğitimde devrim  Icon_minitimeWed Jun 30, 2010 11:13 am

SBS kalkıyor, okullara özgür saatler geliyor..Düz liseler tarih oluyor...

SBS yalnızca 8’inci sınıflarda yapılacak. Ancak bu yıl 7. sınıfta olanlar sınava girecek. 6. sınıfa başlayacaklar ise sınava 8’inci sınıfta girecek. Bakan Çubukçu, SBS’nin çocukların sosyalliğini ve psikolojisini, ailelerin de bütçelerini bozduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) 6 ve 7. sınıflarda kademeli olarak kaldırıldığını, sınavın sadece 8. sınıfta gerçekleştirileceğini bildirdi. Bakan Çubukçu ayrıca okullarda bazı derslerin ders saatlerinin azaltılacağını, öğrencilerin yeteneklerini ve okula bağlılıklarını arttırmak amacıyla serbest saatlerin artacağını ifade etti.

Yapılan çalışmalar ve hazırlanan raporlar doğrultusunda SBS’nin genel olarak olumlu yönleri olmakla beraber olumsuz etkilerinin bulunduğunun da tespit edildiğini kaydeden Çubukçu, şunları söyledi:

“Sarmal bir yapı içeren müfredat doğrultusunda SBS sadece 8. sınıfta gerçekleştirilecek, bundan sonra 8. sınıf konularından sorumlu olacaklar. 2010-2011 eğitim-öğretim yılında 6. sınıfa başlayan öğrencilerimiz sınava girmeyecekler. Bu öğrenciler 2011-2012 yılında da 7. sınıf öğrencisi olarak sınava girmeyecekler. Fakat bu yıl Seviye Belirleme Sınavı’nda 6. sınıfta olup eski sisteme uygun olarak sınava giren öğrencilerimiz 7 ve 8. sınıflarda da sınava girecekler. Bu yıl 7. sınıfta olup SBS’ye katılan öğrencilerimiz eski sisteme uygun olarak 8. sınıfta da sınava girip bu şekilde ortaöğretim kurumlarına yerleşecekler. ”

Çocukların psikolojisini bozuyordu

Çubukçu, sözlerini şöyle sürdürdü, “Sistemin okul dışı kaynaklara yönelimi artırdığına, okulun eğitim sistemindeki merkeziliğini kaybetmesine yol açtığına ve çocukların sosyo-psikolojik gelişimlerini olumsuz yönde etkilediğine yönelik kamuoyunda geniş bir uzlaşı bulunmaktadır. ” Katıldığı tüm toplantılarda SBS’nin 11-14 yaş aralığındaki çocukları olumsuz etkilediği konusunda fikir birliği içinde olduklarını gördüğünü vurgulayan Çubukçu, bunun yanı sıra sayısız mektup geldiğini anlattı.

Sosyal etkinliklere vakit kalmıyordu

Çubukçu, “Bakanlığımızca, akademisyenler ve sivil toplum örgütlerince yapılan bilimsel araştırmalar ve raporlar doğrultusunda genel olarak öğrenci, veli, öğretmen, okul ve eğitim sistemi üzerinde olumlu etkileri olmakla birlikte olumsuz etkilerinin de olduğu tespit edilmiştir. Bunların en önemlilerinden biri ise çocuklarımızın sınav odaklı yaşamaktan sosyal etkinliklere vakit ayıramamalarıdır ” diye konuştu.

Stres ve kaygıdan uzaklaştırıyoruz

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, bu veriler ışığında getirilen yeni düzenlemeyi şöyle anlattı, “SBS sadece 8. sınıfta yapılacak ve 8. sınıf konulardan sorumlu olacaklar. Bu yıl 7. sınıfta olup SBS’ye katılan öğrencilerimiz önümüzdeki yıl yine eski sisteme uygun olarak 8. sınıfta da sınava girip bu şekilde ortaöğretim kurumlarına yerleşecekler. Böylelikle öğrencilerimizi sınavdan değil ama sınav odaklı bir sistemden, aşırı stres ve kaygıdan uzaklaştırmış olacağımızı ümit ediyorum. ”

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, bugüne kadar SBS’ye giren öğrencilerin hiçbir hak kaybı olmayacağını bildirdi. Çubukçu, gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren bazı derslerin saatlerinin azaltılacağını da kaydetti. Toplumda, “Çok sık sistem değişiyor. Çocuklarımız bu sisteme uygun bir şekilde eğitilemiyorlar” yönünde eleştiriler yapıldığını kaydeden Çubukçu, sözlerini şöyle sürdürdü, “Bu, OKS’ye bir dönüş olarak kesinlikle algılanmamalı Eğitim çok canlı bir süreç. Dünyada da bu böyle. ‘Çok sıklıkla değişiyor’ eleştirisine ben, hızla değişen bir dünyada, bu açıdan baktığımızda eğitimimizi çok dinamik bir şekilde, sürekli sorgulayan bir yönetim anlayışıyla yönetmek zorundayız.
Back to top Go down
berke1903
Moderatör
Moderatör
berke1903

Tuttugunuz Takım Tuttugunuz Takım : Beşiktaş
Mesaj Sayım Mesaj Sayım : 37
Yaşım Yaşım : 31
Nerelisin Nerelisin : Bartın
Lakap Lakap : James Bond
Rep Gücü Rep Gücü : 105

Eğitimde devrim  Empty
PostSubject: Re: Eğitimde devrim     Eğitimde devrim  Icon_minitimeWed Jun 30, 2010 11:15 am

BEN İKİ YILDIR SBS'YE GİRDİM. BU SENE 8. SINIFA GEÇTİM. BENİM SUÇUM NEYDİ. BİZİMLE DENEY YAPTI ŞEREFSİZLER. kızdın
Back to top Go down

Eğitimde devrim
Back to top 
Page 1 of 1